Antavlan bygger främst på egen forskning, men även andra forskares resultat har använts. Litteratur: Erik Jonsson, Knektar och båtsmän i Anundsjö (1967); Erik Jonsson, Byarnas historia i Anundsjö (1969); Anna Greta Näslund, Paul Olsson, Per Sundin och Sven Z Sundin, Anundsjö släkter och gårdar (1982); Erik A Nylander, Familjeregister för Själevads socken 1681-1785 (1981); Studiecirkeln gräv där du står, Rundvik – från fiskeläge till industrisamhälle (1987).

Antavlan är numrerad enligt Kekules system, det vill säga probanden 1, far 2, mor 3, farfar 4, farmor 5, etc.

1.
Alf Robert Edlund, f i Österås, Själevad (Y). Bosatt i Örnsköldsvik (Y). Sambo med Katarina Lise-Lott Åslund, f i Oxelösund (D), dotter till Per-Lennart Manfred Åslund, f 1937 i Gransjö, Norsjö (AC), pensionär i Mellansel, Anundsjö (Y), och hans hustru Göta Alice Johansson, f 1936 i Sandfors, Malå (AC).

***Generation I***

2. f
Sune Alf Edlund, f 1939 i Yttersel, Anundsjö (Y), d 2016 27/8. Pensionär i Kroksta, Själevad (Y). – Gift 1962 i Nätra (Y) med

3. m
Marie-Theresé Gunhild Boström, f 1939 i Örnsköldsvik (Y). Pensionär i Kroksta, Själevad (Y).

***Generation II***

4. ff
Alf Teodor Edlund, f 1899 16/7 i Flärke, Mo (Y), d 1981 14/1 på Örnsköldsviks sjukhus (Y). Banarbetare och smed vid Statens Järnvägar, SJ, i Örnsköldsvik (Y). Bosatt i Kroksta, Själevad (Y). – Gift 1927 19/11 i Anundsjö (Y) med

5. fm
Hilma Maria Westberg, f 1903 28/2 i Myckelgensjö, Anundsjö (Y), d 1985 3/11 på Björkhem, Gideå (Y).

6. mf
Eugen Gustaf Boström, f 1905 24/3 i Rundvik, Nordmaling (AC), d 1959 i Bjästa, Nätra (Y). Försäljare. Bosatt i Bjästa, Nätra (Y). – Gift 1935 13/7 i Själevad (Y) med

7. mm
Aina Teresia Jansson, f 1913 22/9 i Köpmanholmen, Nätra (Y), d 2002 19/3 i Örnsköldsvik, Örnsköldsvik (Y).

***Generation III***

9. ff m
Sara Margareta Edlund, f 1876 20/7 i Flärke, Mo (Y), d 1960 28/5 i Flärke, Mo (Y). Gift 1928 9/6 i Mo (Y) med Johan Zacharias Ahlberg, f 1867 28/7 i Drömme, Sidensjö (Y), d 1934 5/5 i Flärke, Mo (Y). Arbetare i Flärke, Mo (Y). Gift 1° 1889 28/1 i Mo (Y) med Anna Stina Olofsdotter, f 1845 21/8 i Björna (Y), d 1921 12/11 i Flärke, Mo (Y). Frånskild 1906 5/12.

10. fm f
Daniel Westberg, f 1858 27/12 i Rocksjöliden, Anundsjö (Y), d 1918 25/10 i Bjärtrå (Y). Arbetare i Myckelgensjö, Anundsjö (Y), -1909. Arbetare i Uberg, Skorped (Y), 1909. Arbetare vid Sandö glasbruk, Bjärtrå (Y), 1909-1918. – Gift 1889 20/10 i Anundsjö (Y) med

11. fm m
Anna Vesterlund, f 1869 6/1 i Västergensjö, Anundsjö (Y), d 1950 4/12 i Bredbyn, Anundsjö (Y).

12. mf f
Gustaf Robert Boström, f 1881 6/12 i Sävar (AC), d 1943 28/9 i Gudmundrå (Y). Arbetare vid Kramfors sågverk. Frånskild 1924 24/12. – Gift 1905 12/2 i Nordmaling (AC) med

13. mf m
Ida Evelina Häggqvist, f 1886 3/2 i Banafjäl, Grundsunda (Y), d 1962 31/10 i Dala-Floda, Floda (W). Gift 2° 1927 5/3 i Floda (W) med Saras Jon Jonsson d y, f 1882 26/4 i Floda (W), d 1959 2/6 i Dala-Floda, Floda (W).

14. mm f
Johan Otto Jansson, f 1875 9/8 i Vojen, Graninge (Y), d 1937 12/12 i Köpmanholmen, Nätra (Y). Stenarbetare i Köpmanholmen, Nätra (Y). – Gift 1901 17/11 i Långsele (Y) med

15. mm m
Maria Margareta Granholm, f 1868 18/6 i Åbacken, Långsele (Y), d 1933 14/11 i Köpmanholmen, Nätra (Y).

***Generation IV***

18. ff mf
Jon Olsson Edlund, f 1839 16/1 på Storborgaren 1:4, Anundsjö (Y), d 1920 22/6 på Molidens ålderdomshem, Mo (Y). Arbetare i Flärke, Mo (Y). – Gift 1863 7/6 i Mo (Y) med

19. ff mm
Sigrid Stina Christophersdotter, f 1836 16/8 i Hemling, Björna (Y), d 1902 12/10 i Flärke, Mo (Y).

20. fm ff
Daniel Petter Danielsson, f 1830 26/3 på Kyrkplatsen, Åsele (AC), d 1905 28/11 i Långsele, Anundsjö (Y).Torpare och nybyggare i Rocksjöliden, Anundsjö (Y). 1869 flyttar familjen till Hemsjö, Anundsjö (Y), och kom sedan 1870 som första boende till Klocken, Anundsjö (Y), anlagd av Långsele byamän, med 8 kappland odlad åker. Familjen flyttar samma år vidare till Långsele, Anundsjö (Y). – Gift 1853 9/10 i Anundsjö (Y) med

21. fm fm
Cajsa Jonsdotter, f 1820 4/4 i Degersjö, Anundsjö (Y), d 1905 29/11 i Långsele, Anundsjö (Y).

22. fm mf
Jon Persson Vesterlund, f 1823 8/3 i Västergensjö, Anundsjö (Y), d 1906 24/8 i Västergensjö, Anundsjö (Y). Sockensnickare i Anundsjö (Y). – Gift 1865 12/12 i Anundsjö (Y) med

23. fm mm
Anna Maria Scharff, f 1835 13/1 i Söderå, Mo (Y), d 1929 5/8 i Bredbyn, Anundsjö (Y).

24. mf ff
Lars Johan Boström, f 1854 8/12 i Sävar (AC), d 1923 4/7 i Rundvik, Nordmaling (AC). Arbetare vid Rundviks sågverk, Nordmaling (AC). – Gift 1877 27/5 i Sävar (AC) med

25. mf fm
Kristina Ulrika Åberg, f 1859 24/7 i Husum, Grundsunda (Y), d 1901 7/4 i Rundvik, Nordmaling (AC).

26. mf mf
Jacob Häggqvist, f 1855 6/5 i Långvattnet, Gideå (Y), d 1913 27/1 i Grillom, Boteå (Y). Torpare i Nordsjö, Trehörningsjö (Y). Bonde på Banafjäl 3, Grundsunda (Y), 1883-1891. Bonde och inhyses i Lomviken, Trehörningsjö (Y), 1891-1895. Hemmansbrukare på Kroksjö 1, Gideå (Y), 1895-1898. ”Å Församlingen skrivne”, Gideå (Y), 1898-1899. Arbetare i Ällön, Grundsunda (Y), 1899-1900. Arbetare i Rönnholm, Nordmaling (AC), 1900-1906. Hemmansägare på Grillom 1, Boteå (Y), 1906-1913. – Gift 1877 19/10 i Trehörningsjö (Y) med

27. mf mm
Maria Albertina Lundvall, f 1848 23/2 i Djuptjärn, Gideå (Y), d 1905 3/4 i Rönnholm, Nordmaling (AC). Gift 1° 1872 22/9 i Trehörningsjö (Y) med Johan Hörnell, f 1847 8/12 i Trehörningsjö (Y), d 1875 30/12 i Nordsjö, Trehörningsjö (Y), torpare i Nordsjö, Trehörningsjö (Y).

28. mm ff
Otto Jansson, f 1855 3/5 i Galantmyran, Graninge (Y), d 1908 29/3 i Järkvistle, Liden (Y). Arbetare vid Graninge bruk, Graninge (Y), t o m 1891. Flyttar 1891 29/9 till Sillre, Liden (Y). Arbetare i Sillre, Liden (Y) 1891. Arbetare i Klärke, Liden (Y), 1891-1897. Arbetare i Järkvistle, Liden (Y), 1897-1908. – Gift 1876 19/12 i Graninge (Y) med

29. mm fm
Anna Elisabeth Norling, f 1847 27/6 i Vojen, Graninge (Y), d 1879 5/6 på Sjukhemmet i Sollefteå (Y).

30. mm mf
Per Olof Granholm, f 1831 10/7 i Ö Forse, Långsele (Y), d 1904 30/3 i Åbacken, Långsele (Y). Torpare i Åbacken, Långsele (Y). – Gift 1855 24/6 i Långsele (Y) med

31. mm mm
Sara Greta Danielsdotter, f 1838 15/1 i Djuped, Styrnäs (Y), d 1927 1/6 i Åbacken, Långsele (Y).

Om du ser att vi har gemensamma anor och är nyfiken på resten av min forskning, eller om du har upplysningar som du vill dela med dig av, får du gärna kontakta mig: robert.edlund@yahoo.se